Evlilik Kredisi Nasıl Alınır? Başvuru Şartları

Bu İçeriğe Oy Ver post

Evlilik Kredisi Nasıl Alınır? Başvuru Şartları 2022 sorusu evlilik yoluna giren tüm çiftlerin gündeminde. günümüz koşullarında yeni evlenmeyi planlayan çiftler için devlet tarafından avantajlı bir şekilde kredi verilmektedir. Maddi yetersizlikler yüzünden çiftlerin evlilik masraflarını karşılaması için sağlanan kredilere evlilik kredisi denir. Evlilik kredisi devletin bankalar üzerinden sağladığı bir kredi çeşididir. Bu kredi türüne işlenen faiz genellikle çok düşüktür.

Evlenecek olan çiftler evlilik kredisi kullanarak yeni hayatlarına önemli bir destek sağlayabilirler. Günümüzde çok sayıda farklı banka evlenecek olan çiftlere özel kredi fırsatları sunmaktadır. Bundan dolayı yeni evlenecek olan çiftlerin bankaların sunmuş olduğu kredi seçeneklerini araştırmaları beraberinde çok önemli kazanımları da getirmektedir.

Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Uygun şartlar ve koşullar sağlandıktan sonra uygun gördüğünüz bankaya başvurarak ihtiyaç kredinizi alabilirsiniz. Bu kredi ile yuvanızı kurup düğün masraflarınızı hafiflete bilirsiniz. Ayrıca 2016 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından geliştirilen bir proje ile çeyiz hesabına sahip olabilirsiniz. Geliştirilen bu proje ile belirlenen şartlarda bir çeyiz hesabı açabilirsiniz.

Evlenecek çiftler çeyiz hesabı yani devlet destekli düğün kredisine başvurabilirler. Sosyal hizmetler bakanlığı ya da aile çalışma bakanlığının böyle bir hizmeti yoktur. Bu yaygın olarak bilinir ama yanlış bir bilgidir.

Evlilik Kredisi Nasıl Alınır? Başvuru Şartları

Evlilik Kredisini Hangi Bankalar Veriyor?

Evliliğe adım atarken ki süreç çok masraflı olabiliyor. Masraflar hesaplandıktan sonra kredi ihtiyacınız için bankalara başvurabilirsiniz. İhtiyaç kredisi veren bankaların faizlerini araştırdıktan sonra başvurunuzu yapabilirsiniz. Bütçenize uygun bankalardan kredinizi alabilirsiniz.

Vakıfbank ile Ziraat Bankası’nın evlilik kredisi noktasında önemli fırsatları sunduğunu ifade edebiliriz. Yine TEB ile Finansbank da avantajlı fırsatları yeni evli çiftlere sunuyor. Ayrıca Akbank ve Yapı Kredi Bankası da az faizli ve geri ödemeli evlilik kredisi vermektedir.

Evlilik kredilerinin faiz oranlarının bankadan bankaya değişiklik gösterdiğini ifade edebiliriz. Bankaların çoğunluğu 60 aya kadar vadeli şekilde ödeme imkanı sunabilmektedir. Yine bankaların kredi faizlerinin 1.29 oranından başladığını da ifade edebiliriz. Evlilik kredisini çekilirken bankaların taksit sayılarını öğrenmekte yarar var. Aynı zamanda faiz oranları her bankaya göre değişiklik göstereceğinden faiz oranları da detaylı şekilde araştırılmalıdır. Araştırmalar yapıldıktan sonra evlilik kredisi başvuru şartları ile ilgili bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Evlilik Kredisi Başvurusu Şartları Nelerdir?

Bankalara başvurularak evlilik kredisi almak mümkün! Kredi başvurusu yapabilmeniz için belli kriterlere sahip olmanız gerekiyor. Şartlar ise merak konusu.

Bankalar tarafından; kredi notunuzun yeterli olması, borç takibinizin olmaması, gelirinizin olması, kefilinizin olması ya da teminatınızın olması gibi şartlar isteniyor. Bu evlilik kredisi başvuru şartları ile başvurularınızı yapabilir, geri ödeme koşuluyla evlilik kredinizi çekebilirsiniz.

Evlilik Kredisi Nasıl Alınır? Başvuru Şartları

Her bankanın kendine özel şartları olsa da istenilen şartlar hemen hemen aynıdır. Çekeceğinizi evlilik kredisinin genel başvuru şartları ise aşağıdaki gibi olabilir.

  • 18 yaşını doldurmuş olmanız,
  • Bankalarla çalışmalarınızın, ödemelerinizin düzgün olması,
  • İhtiyaç kredilerinde 36 ay ödeme planı talep etmeniz,
  • Gelirinizi resmi bir evrak ile beyan etmeniz,
  • Aile gelirinizin krediye dahil olmaması

gibi şartlar aranmaktadır.

Kredi çekeceğiniz banka tarafından istenen şartlar tamamlandıktan sonra bazı evraklar da istenmektedir. Bu evraklar gelirinizin, kimliğinizin, adresinizin olduğu evraklardır. Evlilik kredisi için istenilen belgeler ise şöyledir:

  • İkametgah belgesi
  • Gelir durumunuzu gösterir belge
  • Son aya ait aldığınız maaşın bordrosu
  • Nüfus cüzdanınızın aslını ya da fotokopisini vermelisiniz

Bu belgelerde tamamlandıktan sonra kredinizi bankanızdan alabilirsiniz. Aylık ödeme planınızı yine bankanızdan öğrenebilirsiniz. Böylece evlilik öncesinde aradığınız nakit paraya son derece pratik bir şekilde sahip olmanız da mümkün olacaktır.

Yorum yapın