Emekli Bayram İkramiyesi Ne Kadar?

Bu İçeriğe Oy Ver post

Emekli bayram ikramiyesi ne kadar konusunda son dönemde yaklaşık olarak 12 milyon emekliye verilen ücrettir ve 1100 TL olmaktadır. Emekliler için önemli bir ek gelir olan emekli ikramiyesi, bayram tarihlerinin yaklaşması ile en sık şekilde merak edilen durumlardan biridir. Emekli bayram ikramiyesi 4/a’lı işçi emeklileri için ödeme günleri 17, 18, 19, 20, 21 olanların 27 Nisan tarihinde yatmaktadır.

Emekliler için milyonlarca kişiye sağlanan destek ile beraber özellikle asgari ücrette yaşanan büyük artışın ardından milyonlarca emekli ve memur için enflasyon farkı dışında uygulanacak olan ek zam, cumhurbaşkanı tarafından duyurulmuştu. Emekli bayram ikramiyesi zammı konusunda emekli ve memurlar için ek zammı içeren yasal düzenlemeler de resmî gazete üzerinden yayınlanmaktadır. Bununla beraber SSK ve Bağ Kur emekli maaşları için taban olarak memur ve memur emeklisinin zam oranı da yüzde 30 kadar çıkmıştır.

Emekli Bayram İkramiyesi Ne Zaman Yatacak

Emekli bayram ikramiyesi ne zaman yatacak konusunda 22, 23, 24, 25, 26 olanların ise 28 Nisan tarihinde 4/b’li Bağ Kur emeklileri için de 29 Nisan 4/c’li memur emeklileri için ise hem bayram ikramiyeleri hem de Mayıs ayı aylıkları ise 29 Nisan tarihinde ödenecektir. Emekli ikramiyesi özellikle birçok emekliler için destek sağlayarak her sene zamlanmaktadır ve emekli bayram ikramiyesi ne kadar konusunda ortalama olarak 1000 TL civarında bulunmaktadır.

Emekli bayram ikramiyesi konusunda milyonlarca emekliye bayram arifesinde rahatlatan ikramiye ödemelerinde %100 zam yapılabilmektedir ve her iki bayramda yapılacak olan ödemenin de toplamda 4000 TL olacağı konuşulmaktadır.

Ramazan Bayramı’nda 1000 TL ve Kurban Bayramı’nda ise 1000 TL olarak toplamda 2000 TL civarında ödenmesi planlanmaktadır. Meydana gelen artışlar beraber emeklilerin bayramı daha keyifli geçirmeleri sağlanabilir. Emekli bayram ikramiyesi ne zaman ödenecek konusunda bu fiyat tamamen emekli olunan kuruma göre değişebilmektedir fakat genellikle ayın 2’inden itibaren ödenmeye başlanacaktır.

Emekli Bayram İkramiyesi
Emekli Bayram İkramiyesi

Emekli Bayram İkramiyesi Kime Ne Kadar?

Emekli bayram ikramiyesi kime ne kadar konusunda bayram ikramiyesi her sene ramazan ve Kurban Bayramının içerisinde bulunduğu ay itibariyle SGK üzerinden gelir ve aylık alanlara ödenmektedir. Dolayısıyla emekliler, dul ve yetim aylığı alanlar, malulen emekli olanlar senede iki kez bayram ikramiyesi alabilecekler. İkramiye sayesinde bayram harcamaları için emeklilerin eli rahatlamış olur. Bayram ikramiyesi alabilmek için bayramın içinde bulunduğu ayda SGK üzerinden aylık gelir almak gerekir.  Emekli bayram ikramiyesi kime verilir konusunda,

  • Bu sene Ramazan Bayramının ilk günü olan 2 Mayıs ilse SGK üzerinden gelir ve aylık almaya hak kazanmış ve talepte bulunmuş kişiler Ramazan Bayramı’nda bayram ikramiyesi alabileceklerdir.
  • Bayram ikramiyelerinde sadece emekliler değil, SGK üzerinden gelir ve aylık alan tüm kişiler yaralanabilirler. Bunlar Emekliler, maluller, dul ve yetim aylığı alan kişiler, iş kazası sonrasında sürekli iş göremezlik gelişi alan kişiler alabilmektedir.
  • İş kazası sonrası sürekli iş göremezlik geliri alırken vefat eden kişilerin hak sahipleri, sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamış ülkelerde çalışması ve bulunan Türkiye’den kısmi gelir ve aylık alan kişilerde bayram ikramiyesi alabilecekler.

Emekli Bayram İkramiyesi Ne Kadar Oldu?

Senenin ilk bayramlarından olan Ramazan Bayramı bu sene 2 Mayıs tarihi ile başlayacak ve emeklilere Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı öncesinde emekli ikramiyesi verilmektedir. Dolayısıyla emekli Ramazan Bayramı ikramiyesi 2 Mayıs 2023 tarihinden önce hesaplara yatacaktır.

Emekli bayram ikramiyesi ne kadar oldu konusunda 2023 senesi ile beraber asgari ücrete yapılan yüzde 50,51’lik zam ile beraber memurlara ve emeklilere yapılan ilave iyileştirmeler ikramiyede artış beklentisi oluşturmuştur. Bu senenin ilk bayram ikramiyesi için Nisan ay sonunda ödemeler beklenmektedir ve bayram ikramiyesi zammı için ise genel olarak 3 formül öne çıkmaktadır bunlar,

  • İkramiye formüllerinden biri, enflasyon oranında artış yapılması, 2021 senesinin enflasyonu yüzde 36,08 olarak gerçekleştirilmişti, ikramiye senelik enflasyona göre arttırılırsa ödemeler 1100 TL’den 1496 TL çıkabilecektir.
  • İkramiye artışında tekrardan değerleme oranı da dikkate alınabilir ve bu senenin başında bazı vergi, harç ve cezalarında güncellenmesi ile yüzde 36,2’lik tekrardan değerleme oranı baz alınmıştır.
  • Bu seneki net asgari ücrette ise yüzde 50,51 artış gerçekleşmiştir ve bu oranda ikramiye artışında uygulanabilir.

Emekliliğe Yeni Başvurulanların Bayram İkramiyesi Nasıl Olacak?

Emekli bayram ikramiyesi konusunda Nisan ayı içerisinde emeklilik dilekçesini verenler bayram ikramiyesi alabilecekler. Bayram ikramiyesinin yatacağı tarih bayramın içerisinde bulunduğu ay olması gerekmektedir. Dolayısıyla bayramın içerisinde bulunduğu ayda emekli aylığı ve gelir alacak olanlar da ikramiyeden yararlanabilecekler. Sadece banka ve sigorta gibi özel sandıklardan emekli aylığı alanlara bayram ikramiyesi ödenmeyecektir ve diğer tüm emekliler ikramiyelerinden yararlanacaklardır.

İkramiye için başvuru gerekiyor mu konusunda başvuru gerekmez ve bayram ikramiyesi Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden SGK gelir ve aylık alanların hesaplarına otomatik olarak yatırılacaktır. Bu nedenle tüm emekli olan kişiler bu ikramiyelerden yararlanabilecekler.

Yorum yapın