Çekme Belgesi Nedir? Çekme Belgesi Neden Alınır?

Bu İçeriğe Oy Ver post

Çekme Belgesi Nedir? Çekme belgesi neden alınır? Uzun süre boyunca kullanılmayacak araçların trafikten alındığını gösteren belgelere çekme belgesi denir. Bu evrak, araç sahibinin ilgili kuruma müracaat etmesi ile alınır. Temel olarak isteğe bağlı şekilde trafikten çekildiğini gösterir. Ancak gerekli koşullar sağlanıyorsa iptal edilmesi mümkündür.

Her ne kadar çekme belgesi olan araçların sadece kaza ile alakalı olduğu düşünülse de doğru değildir. Farklı nedenlerden dolayı da bir otomobil trafikten sahibi tarafından çekilebilir. Her ne kadar trafiğe çıkış izni olmasa da noter vasıtası ile alınıp satılması mümkündür.

Eğer çekme belgesi nasıl alınır 2022 diyorsanız ilgili borçları ödedikten sonra plaka ile birlikte notere gitmeniz yeterlidir.

Çekme Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkar?

2022 çekme belgeli araç trafiğe nasıl çıkar? Eğer çekme belgeli bir aracı trafiğe çıkarmak istiyorsanız, aşağıda bulunan adımları izlemeniz yeterlidir;

 1. Satın alınan aracı muayeneden geçirin.
 2. Eğer elektrik aksamları, ön düzen, motor ve fren mekanizması gibi bölümlerde engel bulunuyorsa tamir ettirin.
 3. Trafiğe güvenli bir hale getirdikten sonra Zorunlu Trafik Sigortası ve Egzoz Muayenesini yapın.

Bundan sonra trafiğe çıkma izni olmadığı için araç çekici ile muayene istasyonuna götürebilirsiniz. Ardından da Araç Tespit Raporu alabilirsiniz.

Bununla notere giderek, araç tescil belgesi çıkarttırabilirsiniz. Ardından noterden plaka basım talep belgesi alınır. Bununla Şoförler Odası’na gidilerek, otomobil için plaka çıkarttırılır. En son olarak da otomobilin trafiğe çıktığını belirtmek, motorlu taşıtlar vergisi ödemek için vergi dairesine gitmeniz gerekir. 2022 çekme belgeli araç trafiğe nasıl çıkar? Sorusuna da bu şekilde yanıt verilebilir.

Çekme Belgesi Nasıl Alınır?

Her ne kadar çekme belgesinin kaza ardından alındığı düşünülse de oldukça yanlıştır. Zira farklı sebeplerden dolayı da alınabilmektedir. Örnek olarak kişiler uzun süre yurt dışında bulunacaksa bunu yaptırabilir.

Ancak çekme belgesi almak için yapılması gerekenler de vardır. Çekme belgesi nasıl alınır için ilgili maddeler aşağıda olduğu gibidir;

 1. Öncelikle vergi dairesine gidilir. Buradan vergi borcu bulunmadığına ilişkin belge alınır.
 2. Bu esnada sökülmüş plakaların ve araç ruhsatının yanınızda olması gerekir.
 3. Şoförler ve Otomobilciler Odası’na giderek 2 tane Araç Trafik Tescil ve Müracaat İşlem Formu edinilir.
 4. Bu belge el yazısı kullanmadan bilgisayar veya daktilo ile doldurulmalıdır.
 5. Usule uygun bir dilekçe yazılır.

Çekme belgesi nasıl alınır kapsamında tüm işlemler tamamlanınca sadece plaka ve evraklar ile beraber Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliğine gidilmelidir. Başvuru kabul edilirse, tescil belgesi de kısa sürede alınabilir.

Çekme Belgesi Nasıl Alınır?
Çekme Belgesi Nasıl Alınır?

Çekme Belgesi Nereden Alınabilir?

Çekme belgesi nasıl alınır diye merak edenler, İlçe Emniyet Müdürlüklerine müracaat edilebilir. Bunun dışında Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliklerinden alınan belge de vardır. Bunun için gerekli belgeler aşağıda olduğu gibidir;

 1. Araç sahibinin kimlik kartı
 2. Araç ruhsatı
 3. Vergi borcu bulunmadığını gösterir evrak
 4. 2 tane Araç Trafik Tescil ve Müracaat İşlem Formu

Böylece gerekli işlemleri hızlı bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Çekme Belgeli Araç Trafiğe Çıkabilir Mi?

İnsanlar farklı sebeplerden dolayı çekme belgeli araç almak isteyebilir. Eğer bahsettiğimiz işlemler yapılırsa otomobiller trafiğe de çıkabilmektedir. Çekme belgeli aracı trafiğe çıkarmak için ne yapmalı için gerekli işlemler zor gibi görülse de adım adım takip ederseniz oldukça kolaydır.

Ancak gerekli işlemleri yapmazsanız, çekme belgeli olan bir aracın trafiğe çıkamayacağını bilmeniz gerekir. Karayolları Trafik Kanunu’nun 21. maddesine göre 10 ceza puanı ile 2.018 Türk lirası para cezası uygulanır.

Dolayısıyla gerekli işlemlerin yapılmasına özen gösterilmelidir. Çekme belgesinin de bir ücreti vardır. Notere ödenen bu fiyat değişkenlik gösterebilir. Dolayısıyla noterden öğrenmeniz mümkündür.

Çekme Belgesi Neden Alınır?

Günümüzde çekme belgesi farklı sebeplerden dolayı alınabilmektedir. Çekme belgesi neden alınır için bir sebep kazalardır. Eğer çok ağır bir kaza olmuşsa yahut masraf çok görülüyorsa tamir ettirmek yerine trafikten çekmek daha uygun görülebilir.

Eğer araç kullanılmıyorsa, yıllık vergileri ödememek için de söz konusu belge alınabilir. Bu özellikle yurt dışı seyahati yapanlar için geçerlidir. Zira kullanmadıkları bir araca ücret ödemek birçok kişi tarafından istenmez. Çekme belgesi kullanarak, resmi olarak trafikten araçlar çekilebilir.

Çekme Belgeli Araç Nedir?

Çekme Belgeli Araç Satılır Mı?

Çekme belgeli satış yapılır mı? İnsanlar farklı sebeplerden dolayı bu tür otomobilleri satın almak isteyebilir. Araçlar çekme belgeli olduğu için satın alınıp alınamayacağı sık sık düşünülür.

Bir otomobilin çekme belgeli olması, satılmasına engel değildir. Ancak aldıktan sonra trafiğe çıkarmak için gerekli işlemleri yapmanız gerekir. Aksi durumda trafikte bir cezası vardır. Buna benzer olarak araç üzerinde yakalama emri varsa da otomobil trafikten alınır. Dolayısıyla bir yakalama kararı varsa bunun da çözümlenmesi gerekir. Hacizli olan araçların da yakalandıkları zaman trafikten men edilmesi mümkündür. Dolayısıyla çekme belgeli satış yapılır mı sorusuna evet yanıtı verilebilecek olsa da dikkatli olunmalıdır.

Çekme Belgesi Nasıl Alınır?

Öncelikle vergi dairesine gidilir. Buradan vergi borcu bulunmadığına ilişkin belge alınır. Bu esnada sökülmüş plakaların ve araç ruhsatının yanınızda olması gerekir.
Şoförler ve Otomobilciler Odası’na giderek 2 tane Araç Trafik Tescil ve Müracaat İşlem Formu edinilir. Bu belge el yazısı kullanmadan bilgisayar veya daktilo ile doldurulmalıdır. Usule uygun bir dilekçe yazılır.

Çekme Belgesi Ücreti Ne Kadar?

2022 yılında Notere ödenecek olan belge ücreti 55 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Yorum yapın