Borsada Daha Fazla Kazanmanın Yolları

Bu İçeriğe Oy Ver post

Borsa yatırımları birçok yatırımcı için önemli bir kazanç kaynağıdır. İster profesyonel olun, borsada daha fazla kazanmanın yolları hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Böylelikle borsada daha fazla kazanabilmenin yolunu açarken, riskleri de daha aza indirebilirsiniz.

Borsada Daha Fazla Kazanmanın Yolları

  • Uzun vadeli hedefler belirleyin.
  • Düşerken alıp, yükselirken satın.
  • Yatırım tavsiyesi yapan herkese güvenmeyin.
  • Farklı yatırımlara yönelerek riski bölün.
  • Borsada kullanılan temel terimleri öğrenin.
  • Piyasaları iyi takip edin.
  • Duygusal davranmayın.
  • Hisse senetlerinin geçmişlerini iyi analiz edin.

Borsada Kazanmanın Yolları

Hedeflerinizi Uzun Vadeli Belirleyin

Yatırımcılar için en iyi strateji, hedefleri yatırım türüne göre uzun vadede belirlemek olacaktır. Borsa gibi kazancı yüksek olduğu kadar riski de yüksek olan bir ortamda yatırım yapmayı planlıyorsanız, öncelikle bu yatırımın uzun vadeli olmasına özen göstermeniz gerekir.

Aynı zamanda bu uzun vadeli süreçte yatırımınızı bozmadan ayakta kalacak kadar bir birikime sahip olmanız gerektiğini de unutmayın.

Birikiminizi borsada değerlendirmeye başlamadan önce, yatırımınızı geri dönüşümüne ne zaman ihtiyacınız olduğunu iyi bir şekilde belirleyin. Paraya ihtiyacınız olduğu dönemi belirledikten sonra, yatırım vadenizi de buna göre belirlemiş olursunuz.

Düşerken Alın Yükselirken Satın

Borsada kazanmak için olduğu kadar tüm yatırım çeşitleri için fiyatlar düşerken satın almak ve yükselirken satmak en önemli stratejidir. Ancak burada yine yapacağınız yatırımın size ne zaman lazım olacağını iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekir.

Özellikle uzun vadeli hisse senedi yatırımları için bu şekilde daha yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Amatör yatırımcılar dahi yatırım yaptığı aracı düşerken satın alsalar bile, paraya ne zaman ihtiyacı olduklarını önceden hesaplamadıkları için hisse senedi fazla yükselişe geçmeden satmak zorunda kalmaktadır. Bu durumda yatırım yapmanın fazla bir anlamı kalmayacaktır. İhtiyaçlarınız dışındaki birikimlerinizi uzun vadede yatırım yapmanız, yatırım aracı düşerken satın aldıktan sonra yükselmesini beklemeniz için daha rahat olmanızı sağlar.

Borsada Kazanmanın Yolları

Her Yatırım Tavsiyesine Güvenmeyin

En büyük borsa yatırımı yapan tanınmış yatırımcıların sözüyle “borsaya yatırım yapmak, herkesin tavsiye edebileceği işlerden biridir” cümlesi, yatırım yapmak isteyenlerin kulağına küpe olmalıdır.

İnsanlar sizin borsaya yatırım yapmanızı isteyebilir. Ancak nasıl kazanç sağlayabileceğinizi kesin olarak gösteremez. Bu yüzden her yatırım tavsiyesini dikkate almanız, elinizdeki birikimi kaybetmenize neden olabilir. Bunun yerine yatırım yaparken ünlü borsa yatırımcılarını takip edip onların analizlerini değerlendirdikten sonra, mutlaka kendi analizlerinizi de buna katmanız gerekir.

Farklı Yatırımlara Yönelin

Borsadan para kazanmak için mutlaka uygulamanız gereken bir başka yöntem ise, tek bir yatırım aracı yerine farklı yatırım araçlarını değerlendirmek olmalıdır. Bu sayede yatırım riskini azaltarak daha yüksek kazanma ihtimalinizi artırabilirsiniz.

Bugün borsa yatırımları ile servetine servet katan yatırımcıların tamamı, birikimlerini aynen da tek bir yatırım üzerinde değerlendirmek yerine, farklı yatırımlara yönelerek bu servetin sahibi olmuşlardır.

Borsada Kazanmanın Yolları

Temel Borsa Terimlerini Öğrenin

Borsada yatırım yaparken her şeyden önce yatırım yapacağınız alanda kullanılan terimleri iyi bir şekilde öğrenin. Şirket davranışlarını anlamanız ve bunun üzerinde analizler yapmanız için, terimlerin ne anlama geldiğini bilmeniz gerekir.

Piyasalarda Takip Etmeyi İhmal Etmeyin

Piyasaları sıklıkla takip ederek yükselişte olan yatırım araçlarını belirlemeniz, doğru bir yatırım stratejisi olacaktır. Buna ek olarak temel ve teknik analizler yapmanız, yüksek getirili yatırımın kapılarını size açacaktır.

Duygularınızı Kontrol Etmesini Bilin

Başarısız yatırımcıların en büyük handikapları, duygularını kontrol etmekten uzak kalmalıdır. Bunun aksi olarak da başarılı olan yatırımcılar duygularını kontrol etmeyi bilen yatırımcılardır. Özellikle borsa gibi bir alanda yatırım yapmayı düşünüyorsanız, duygularınızı kontrol altında tutmanız kazanmanız için hayati önem taşıyor.

Hisse senetleri konusunda detaylı bilgi edinmek için Hisse Senedir Nedir? Nasıl Alınır? konulu makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca güncel ekonomi haberleri için habermedya.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın