Bekçi Alımları Ne Zaman Olacak? Bekçi Maaşları

Bu İçeriğe Oy Ver post

Bekçi Alımları Ne Zaman Olacak sorusunun cevabı bu yazımızda. 2021 yılının hemen başında yapılan açıklamalarda çok sayıda bekçi alımının olacağı söylenmişti. Ancak Mart ayında patlayan korona virüs nedeniyle alımlar bir süre ertelendi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan bekçilik alımlarının yapılacağını söylese de alımlar ile alakalı net bir bilgi verilmemişti. 2021 yılı özelinde bekçi alımlarının bir süre ertelendiği bilgisi gelmişti.

2021 yılında bekçilik alımlarının ertelenmesi ile birlikte gözler 2023 yılına çevrildi. Hiç şüphe yok ki bekçi alımları önemli bir ihtiyaç ve bu alımları bekleyen binlerce hatta belki de milyonlarca insan var. 2023 Bekçi Alımları Ne Zaman Olacak? diye bekleyenlere eldeki bilgileri aktaralım.

2021 Bekçi Alımları Ne Zaman Olacak

2023 Bekçi Alımları Ne Zaman Olacak?

2023 yılında birçok yeni gelişme olacak. Bunlardan bir tanesi de yeni bekçi alımları ve ertelenen bekçi alımları ile alakalı olacak. Bekçi alımlarında beklentiler eskiye oranla çok daha ileri düzeyde, bunun nedeni ise hem yaş sınırlamasının ilerletilmesi hem de lise mezunu şartının kaldırılması olmuştu.

Bekçi alımlarında ilkokul mezunu olmak ve 31 yaşını aşmamış olmak gerekiyor. Elbette 2022 yılında alımlar ile alakalı detaylar belli oldukça 2023 yılı bekçi alım şartları da açıklanacaktır. 2023 yılının başında yeni ekonomi paketi açıklanacak ve bu açıklama ile birlikte bekçi alımlarına ait detaylarında gün yüzüne çıkması bekleniyor. Polis Akademisi ve EGM alımlar ile alakalı detayları da o dönemlerde açıklayacak.

Bekçi Alımları İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Bekçi alımları için aranan şartların başında 18 yaşını doldurmuş ve 31 yaşından gün almamış olmak geliyor. 2023 yılında yapılacak bekçi alımlarında da bu durum geçerli olacak. Ayrıca hemen aşağıda gördüğünüz gibi en az lise mezunu yada dengi okul mezunu olmak ibaresi de ortadan kalktı.

Bekçi olabilmek için ilkokul mezunu olmak yeterli olacak. Bunun dışında aranan şartlara uygun olanlarda başvuru yapabilecek.

2023 Bekçi Alımı Şartları

2023 Bekçi Alımı Şartlarını aşağıda sizler için listeledik. Bu şartlara uyan her Türk Vatandaşı bekçi alımı için başvuru yapabilecektir.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • En az lise ve dengi okul mezunu olmak,
  • Boyu uzunluğunun en az 167 cm olması,
  • Beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında,
  • Askerliğini yapmış,
  • Başvuru yapılan ilde en az 12 aydır yaşıyor olmak

Bekçi Maaşları Ne Kadar Oldu?

Bekçi maaşları ne kadar olduğunu birçok insan merak ediyor. Bekçi olma hayali kuran birçok genç bekçi maaşlarını yakından takip ediyor.

EGM yapmış olduğu son açıklama da yeni göreve başlayan, ilkokul ve bekar olan bekçi maaşının 6535 lira olduğunu açıklamıştı. Bekçi maaşlarında lisans ya da lise mezunu olma arasında farklar olabiliyor.

Örneğin lise mezunu bir bekçi ile lisans mezunu arasında farklar var. Birde evli ve çocuğu olan bekçiye çocuk başına ek ödemeler olabiliyor. Yani evli ve 2 çocuğu olan bekçi ile yeni göreve başlayan bekar olan bekçi arasında maaş farkı bulunuyor.

2023 Bekçi Maaşları

2023 yılında Çarşı ve Mahalle bekçilerinin alacağı maaşlar aşağıdaki gibi tahmin edilmektedir.

  • İlkokul mezunu bekçiler – 6535 TL
  • Lise mezunu bekçiler – 6767 TL
  • Üniversite mezunu bekçiler – 7074 TL

Yorum yapın