Kamu Personeli

Askerde Kalma Şartları

Askerde Kalma Şartları 2022, vatani görevini yerine getirmek isteyen tüm gençler arasında merak edilen konulardan biridir. Asker olmak isteyen ancak bunu başaramamış insanlar için ikinci bir şans ise askere gittikten sonra kalıcı olmaktır. Askere gittikten sonra belirli şartlara uyuyorsanız kesinlikle kalıcı olabiliyorsunuz.

Askerde Kalma Şartları ve daha çok fazlasını haber içeriğimizde bulabilirsiniz. Askeri personel ihtiyacının artması ile birlikte uzman erbaş ya da yedek subayken askerde kalmak mümkün olabiliyor.

Askerde Kalma Şartları 2022

Subay Olarak Askerde Kalma Şartları

Subay Olarak Askerde Kalmak için öncelikle üniversite mezunu olmak gerekiyor. Üniversitelerin en az lisans bölümünden (lisans, yüksek lisans, doktora mezunları) subay olarak askerde kalabiliyor.

Askerde yedek subay oldunuz ve askerde kalmak istiyorsanız ayrıca lisans mezunu iseniz bu arzunuz gerçek olabilir. Ayrıca askerde kalıcı olmak istiyorsanız yedek subay olarak alınmanıza gerek yok. Eğer lisans mezunuysanız subay olarak yine kalıcı asker olabilirsiniz. İlkokul mezunları ise uzman erbaş olarak askerde kalma hakkına sahip olacaklar.

Subay Olarak Askerde Kalma Şartları Nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Dört yıllık lisans mezunu olmak
 • Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak
 • Resmi sitede belirlenen yaş sınırını aşmamak
 • Başvuru tarihi baz alınarak herhangi bir siyasi partiye kaydının bulunmaması
 • Terör örgütü ile bir bağı olmamış olması
 • Hapis cezası almamış olması
 • Güvenlik soruşturmasından başarıyla geçmek
 • Sağlık yönetmeliğine uyuyor olmak
 • Daha önce çalışmışsa kamu kurum ve kuruluşlarından disiplin, ahlaki nedenlerle işten çıkarılmamış olmak

Yedek Subay Görevi Yaparken Askerde Kalma Nasıl Olur?

Yedek Subay olabilmek için askerde sınavları takip etmek gerekiyor. Yedek subaylığın son dönemlerinde sözleşmeli subay sınavları oluyor bu sınavlara katılmak gerekiyor.

Uygun sınava müracaat etmek, başvurunuzun incelenmesi ve bir sorun görülmezse sizin davet edilmeniz ile süreç devam ediyor.  Daha sonrasında yazılı sınava giriyorsunuz bu yazılı sınavın başarılı olması durumunda 9 aylık bir eğitim süreci var. Son derece zorlu bir süreç ve bu eğitimden başarıyla ayrılmanız gerekiyor. Bu 9 aylık eğitimi başarıyla atlatırsanız teğmen olarak birliğinize atanıyorsunuz.

Kadınlar Subay Olabilir Mi?

Kadınların Asker Olması ile alakalı çok fazla net bilgi yok. Kadınlar Subay Olabilir Mi? Diye merak edenlere söylemekte yarar var ki, evet kadınlarda subay olabilir. Gerekli şartları sağlayan kadın adaylarda aynı erkekler gibi aşamalardan geçerek subay olabiliyor.

Askerde Kalma Şartları

Uzman Erbaş Alımları Ne Zaman Yapılacak?

Uzman erbaş olmak için ilkokul mezunu şartı gelmişti ve çok sayıda insan başvuru yaptı. 2022 yılında da Uzman Erbaş Alımları devam edecek.  Konuyla alakalı Milli Savunma Bakanlığı resmi bir açıklama yapmadı.

2022 Uzman Erbaş Alımları hangi birimlere ne kadar erbaş alımı yapılacak? Bu gibi detaylar da açıklanacak. Askerde Kalma Şartları 2022 ile ilgili içeriklerimiz yayınlanmaya devam edecektir.

6 Ay Askerlik Yapan Askerde Kalabilir Mi?

6 Ay askerlik yapan kısa dönem erler de subay olarak askerde kalabilmektedirler. Kısa dönem erler yukarıda belirttiğimiz Subay Olarak Askerde Kalma Şartlarını yerine getiriyorsa subay rütbesiyle askerde kalabilmektedirler.

3 Yorum

 1. Lisans işletme Bölümü mezunuyum. Şu an askerim Hakkari’de . Askerliğimi er olarak yapmaktayım ama subay olarak kalmak istiyorum . KPSS isteniyor mu mülakatlara katılıyor muyuz süreç nasıl işliyor Bilgi verir misiniz ?

  1. Kardeşim ordaki komutanlarınla felan bilgi al istersen en güzel onlar sana yardımcı olabilir

  2. Bilgi aldın mı kardeşim? Mevzuatları nasılmış askerde olanlar için. Ona göre tecilimi bozdurup askere gitmeyi düşünüyorum bi an önce yaş sınırı geçmeden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kullanmaktasınız :(

İçeriği görüntüleyebilmek için lütfen kullandığınız reklam engelleyiciyi kaldırınız.