Asker Uğurlama Duası

Bu İçeriğe Oy Ver post

Asker Uğurlama Duası – Askere gidene dua sözleri olarak ne edilebilir? Askerlik ülkemizde yaşı gelen erkekler için zorunlu bir vatani görevdir. Bu dönem geldiğinde kişilerin hem ailesi hem de sevdikleri oldukça heyecanlanır. Ne var ki ilk kez gidecekse, arkasında ne gibi sözler söylenebileceği merak edilir.

Asker Uğurlama Duası

Çünkü seven kişiler ya da anne-babalar oğulları için endişelenebilir. Bunun dışında başına bir şey gelmemesi, sağ salim giderek dönmesi istenir. Buna yönelik okunabilecek dualar oldukça geniştir. İnternet üzerinde bunların sayısı oldukça geniştir.

Şayet asker uğurlama duası arıyorsanız, bunların herhangi bir tanesini etmeniz mümkündür. Bunların yanı sıra bildiğiniz herhangi bir duayı da okuyabilirsiniz. Kur’an-ı Kerim okuduktan sonra ya da namaz kıldıktan sonra da dualarınızda onlara yer verebilirsiniz.

Tuz İle Uzaklaştırma Duası da ilginizi çekebilir.

Askerde Kalma Şartları

Asker Uğurlama Duası

Askerlik zamanı geldiği zaman okunabilecek Asker Uğurlama Duası büyük bir soru işareti bırakır. Özellikle eşi, sevgilisi ya da oğlu ilk kez gidiyorsa, insanlar bunu yoğun şekilde düşünebilir.

Bu bakımdan edilebilecek çok sayıda dua vardır. Bunlardan bir tanesi Abdullah İbni Yezid El Hatmi R. A. tarafından aktarılmaktadır. Bu, Peygamber Efendimizin asker uğurlarken vedalaşmak istediğind ettiği duadır. Latin harfleri ile okunuşu estevdiallahe dineküm ve emaneteküm ve havatime amaliküm olup asker uğurlamalarında kullanılabilir.

Bunun anlamı da okumadan önce kişiler tarafından merak edilebilir. Türkçe olarak bu sizin dininizi, emanetlerinizi ve amellerinizin sonuçlarını Allah’a emanet ediyorum şekline görülmektedir. Ayrıca din ve hadis kitaplarında da buna yönelik pek çok dua vardır.

Eğer askere giden yakınlarınız ile uğurlaşmak istiyorsanız bunları da okumanız mümkündür. Daha önce askere tanıdıkları gidene de ne yaptıklarını sorabilir, bunları da uygunsa yapabilirsiniz.

Asker Uğurlarken Neler Yapılabilir?

Askere ilk kez oğlu veya eşi gidecek kişiler, ne yapması gerektiğini sık sık sorar. Bunun için öncelikle tüm arkadaşlarını ve akrabalarınızı toplayarak, birlikte kutlama yapabilirsiniz. Onun sevdiği şeyleri yaparak gitmeden önce mutlu olmasını ve düşünüldüğünü hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer Asker Uğurlama Duası sizin okuyamayacağınızı, şaşıracağınızı düşünüyorsanız, evinize en yakın camiye giderek imam ile konuşabilir, dua etmesi için çağırabilirsiniz.

Asker Uğurlama Duası
Asker Uğurlama Duası

Asker Uğurlama Duaları Ne Zaman Okunabilir?

İnsanlar sadece sevdiği kişiler askere giderken değil o orda olduğu süre boyunca düşünür. Bu nedenle dua sadece uğurlarken değil, o dönene kadar her gün edilebilir. İslam’da özel günleri kaçırmamak, daha makbul dualar etmeniz için önerilir. Bunlardan bir kısmı şöyledir;

  1. Seher vakti
  2. Mübarek gün ve geceler
  3. Ezan okunurken
  4. Ezan ve kamet arasında
  5. Namaz kılarken, secdedeyken ve namazlardan sonra
  6. Hastayken
  7. Sıkıntılıyken
  8. Yağmur yağarken

Bunun dışında da duaların makbul olduğu zamanlar vardır ve dua etmek için kaçırılmamalıdır. Asker tanıdıklarınız varsa bu gibi vakitlerde onlar için el açmak, muratlarınızın kabul edilmesine vesile olabilir.

Yorum yapın