Asgari Ücret Ne Kadar Oldu? 2022

Bu İçeriğe Oy Ver post

Asgari Ücret Ne Kadar Oldu? sorusu her yılın son günlerinde tüm çalışanların gündemini oluşturan ve oluşturmaya devam edecek konudur. Türkiye’de özel sektörün farklı alanlarında faaliyet göstermeye devam eden çalışanlar asgari ücretin ne kadar olduğunu merak ediyor. 2021 senesinin gelmesiyle sık olarak asgari ücret zammının ne olacağı konusunda birçok araştırma yapılmaktadır. Çalışma ve toplantılardan sonra yeni yılda özel sektördeki çalışanlara ödenecek maaş miktarı belirlendi. Bu alanda yetkili olan bakan Zehra Zümrüt Selçuk toplantılar sonrasında gerçekleştiği açıklamayla birlikte bu yıl çalışanlara ödenecek maaş miktarı belirlendiğini bildirdi. Farklı sendika gruplarının temsilcilerinin de katıldığı toplantıyla yeni rakam belirlendi.

Toplantının ardından kamuoyunu bilgilendiren yetkililer çalışmalarla birlikte belirlenen asgari ücretin ne olduğunu paylaştı. Alınan karara göre önümüzdeki yıl boyunca işçilere verilecek aylık paranın brüt 3577 lira, net 2825 lira olarak söylendi. Geçtiğimiz 12 aya oranla bu yıldaki 12 ay için 500 liralık bir zam yapıldı. Yüzde yirmi bir oranındaki maaş zammının açıklanmasıyla birlikte farklı kesimlerinden çeşitli açıklamalar yapıldı.

Yeni maaş miktarının belirlenmesi için yapılan çalışmalardan sonra maaş kararına ilişkin farklı kesimlerden açıklamalar yapıldı. Toplantıya katılan tarafların yeni maaş miktarı ile ilgili açıklamaları oldu. İşverenleri temsil etmek amacıyla toplantıya katılan TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, sürecin her iki taraf için de zorlu olduğunu ve yeni kararın enflasyona bağlı olarak verildiğini açıkladı. Toplantının diğer sendika tarafı olan Türk- İş başkanı Ergün Atalay ise çalışanların yeni maaş zammından memnun olmadığını söyledi.

Asgari Ücret Ne Kadar Oldu 2021

Asgari Ücret Brüt Kaç Lira?

2020 senesinin bitmesi ve yeni senenin günlerinin gelmesinin ardından binlerce kişinin araştırdığı maaş zammı miktarı da açıklandı. Geçen yıl olduğu gibi 2020 yılının sonunda da maaş zammı komisyonu toplantılar yaptı. Önemli bürokratların ve sendika temsilcilerinin ortaklaşa katıldığı komisyonların ardından alınan karara göre özel sektör çalışanlarına verilecek aylık maaş 2825 TL olarak belirlendi. Asgari maaş tutarını öğrenen vatandaşlar, internet üzerinden çeşitli araştırmalar yapmaya devam ediyor. Asgari ücret brüt tutarının kaç olduğunu merak eden çalışanlar, internet üzerinden çeşitli araştırmalar yapılıyor.

2020 yılının Aralık ayının tamamında yapılan çalışmalarla 2021 yılındaki asgari maaş miktarı belirlendi. Bakan başkanlığında gerçekleşen 28 toplantı da 2021 yılında farklı iş kollarında çalışmalarına devam eden özel sektör işçilerin alacağı maaş belirlendi. Komisyon tarafından belirlenen ve vatandaşlara açıklanan miktarlar şunlardır;

  • Brüt maaş miktarı 3.577,50 TL
  • Evlenmeyen ve çocuğu olmayan işçiler için net olarak 2.825,90 TL
  • Asgari ücret veren işverenlere maliyeti 4.203,56 TL

Geçtiğimiz yıla oranla 100’de 21,6 düzeyinde artan asgari maaş ile hakkında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. İşçilerin maaş tutarının açıklanmasından sonra tarafların gösterilecek tepkiler merak edilirken, yeni artış miktarının birçok kesimi memnun etmediği biliniyor.

Asgari Ücret Ne Kadar Arttı?

2021 yılı işçilere verilecek maaş miktarının belirlenmesinden sonra zammın ne olduğu konusu merak ediliyor. Evli ve çocuğu olmayan özel sektör çalışanlarına 2.234,71 lira tutarında uygulanan maaş, düzenlemelerle birlikte 2.825,90 TL düzeyine yükselti. Maaş tutarının yıllara göre yükselişinin kaç olduğu da merak ediliyor. 2019 yılında 2 bin 20 TL şeklinde ödenen maaş miktarı, 2018 yılında 1603 TL şeklinde veriliyordu

Yeni yıldaki artışla birlikte evlenmeyen ve çocuğu olmayan bir işçinin alacağı net maaş miktarı 2825 TL şeklindedir.Maaş miktarında yaşanan artışla birlikte 2020 asgari ücret miktarına yaklaşık 5 de 1 oranında zam yapılmış olundu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve diğer sendikalar tarafından belirlenen ve resmi gazetede yayınlanan kararla birlikte 1 Ocak’tan itibaren yeni maaş tutarları ödenecek.

Ayrıca Agi Hesaplama hakkında sizler için hazırladığımız yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın