Akademisyen Maaşları Ne Kadar?

Bu İçeriğe Oy Ver post

Akademisyen Maaşları 2022 yılında akademisyen olma hayali kuran bir çok kişinin merak ettiği konular arasındadır. Bu yazımızda Akademisyen Maaşları konusunda bilgiler aktaracağız.

Üniversitelerde görev alan akademisyenlerin maaşları birçok etkene göre değişkenlik göstermektedir. Akademisyenlerin aldığı maaşlar; kıdemleri, meslekte hizmet ettikleri yıla, medeniyet durumlarına, çocuk sahibi olup olmamalarına ve çalıştıkları kurum ile yaptıkları sözleşmelere göre farklılık göstermektedir.

Ülkemizde tüm sektörlerde çalışan kişilerin maaşlarında olduğu gibi akademisyen maaşları da TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından açıklanan yıllık enflasyon verilerinden etkilenmektedir. Bunun yanında devlet üniversiteleri ile vakıf üniversitelerinde çalışan akademisyen maaşlarında farklılık olmaktadır.

2022 Akademisyen Maaşları Ne Kadar?

Akademisyen Maaşları personelin kıdemi arttıkça doğru orantıda artar. Ayrıca personelin nerede görev yaptığı, branşı personelin maaşına artı katan etkenlerdendir. Devlet üniversitelerinde eğitim veren profesörler ile  vakıf üniversitelerinde eğitim veren profesörler aynı maaşı almamaktadır. Akademisyen maaşları kıdemlerine göre aşağıdaki gibidir:

Okutman Maaşları

Okutman Maaşları 5.300 TL – 6.900 TL arasında değişmektedir. Okutman kadrosunda çalışan akademisyenler, Yüksek Öğretim Kurumu tarafından üniversite müfredatında bulunan tüm derslerin eğitiminden sorumlulardır. Sorumlu oldukları dersler; Yabancı Dil, Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, Temel Bilgisayar Teknolojileri, Beden Eğitimi ve Spor dersleridir.

Öğretim Görevlisi Maaşları

Öğretim Görevlisi Maaşları 7.900 TL – 8.700 TL arasında değişmektedir. Öğretim görevlisi olarak çalışanlar bulundukları kıdeme ve mesleklerinde geçirdikleri yıla göre farklı ücret almaktadır. Devlet üniversitelerinde görev yapan öğretim görevlisi ile vakıf üniversitelerinde görev yapan öğretim görevlisinin maaşlarında çok fark bulunmamaktadır.

Araştırma Görevlisi Maaşları

Araştırma Görevlisi Maaşları 8.100 TL – 8.350 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Doktor Öğretim Üyesi Maaşları

Doktor Öğretim Üyesi Maaşları ortalama 9.500 TL’dir.

Doçent Maaşları

Üniversitede Doçent Maaşlarına etki eden bir çok faktör bulunmaktadır. Türkiye’de üniversitelerde eğitim veren doçentlerin maaşları ortalama 5.000 TL – 11.000 TL arasında değişmektedir.

Akademisyen Maaşları Ne Kadar?
Akademisyen Maaşları Ne Kadar?

Yüksek Mevkili Akademisyen Maaşları Ne Kadardır?

Profesörler, Rektörler, Dekanlar, Dekan Yardımcıları akademisyenler yüksek mevkili akademisyen maaşı alan eğitim görevlileri arasında yer almaktadır. Bu pozisyonlarda görev yapan kişilerin maaşlarını etkileyen birden fazla etken vardır.

Vakıf üniversitelerinde görev yapan yüksek mevkili akademisyenler ile devlet üniversitelerinde görev yapan akademisyenlerin maaşları arasında farklılık vardır. Günümüzde Türkiye’de üniversiteler içinde en fazla maaş veren kurum bir vakıf üniversitesidir. Bu pozisyonlarda çalışan akademisyenlerin aldıkları ortalama maaşlar şu şekildedir:

Profesör Maaşları

Profesör maaşları için belirli bir aralık vermek çok zordur. Fakat en az profesör maaşı ile en yüksek profesör maaşı arasında ciddi fark bulunmaktadır.

Profesör maaşları ortalama 13.000 TL civarındadır. Hizmet süreleri arttıkça maaşları da artmaktadır. Dört yıl boyunca profesör kadrosunda çalışan bir akademisyen yaklaşık olarak 15.000 TL maaş almaktadır. Çalıştıkları kurumun devlet ya da vakıf üniversitesi olması ve branşları maaşlarını etkilemektedir.

[box type=”shadow” align=”aligncenter” class=”” width=””]İlginizi Çekebilir: Almanya’da Sağlık Personeli Maaşları Ne Kadar?[/box]

Yüksek Öğretim Müdürleri ve Dekan Yardımcısı Maaşları

Yüksek Öğretim Müdürleri ve Dekan Yardımcısı maaşları yaklaşık 15.000 TL civarındadır.

Dekan ve Rektör Yardımcısı Maaşları

Dekan ve Rektör Yardımcısı Maaşları ortalama 15.200 TL civarındadır.

Rektör Maaşları

Rektör maaşları 16.500 TL’den başlamakta olup, devlet üniversitesi yada vakıf üniversitesinde çalışıyor olmalarına göre değişmektedir.

Özel Üniversitelerde Akademisyen Maaşları Ne Kadardır?

Özel üniversitelerde akademisyen maaşları, üniversitenin bütçesine, personelin tecrübesine ve mesleğindeki tanınırlığına göre farklılık göstermektedir. Özel üniversitelerde akademisyen maaşları ortalama 10.000 TL – 17.000 TL arasında değişmektedir. Bunun yanında daha fazla maaş ödeyen özel üniversiteler de bulunmaktadır.

Akademisyen Maaşları Ne Kadar?
Akademisyen Maaşları Ne Kadar?

Yurtdışında Akademisyen Maaşları Ne Kadar?

Yurtdışında Akademisyen Maaşları çok değişkendir.  Ülkelere, eyaletlere / bölgelere ve üniversitelere, kişinin branşına ve kıdemine göre değişkenlik göstermektedir. Ekonomik olarak gelişmiş olan ülkelerde akademisyen maaşları ortalamanın çok üzerindeyken, gelişmekte olan ya da gelişmemiş ülkelerde çok daha azdır. Yurtdışında akademisyen maaşları yıllık 52.000 dolar – 125.000 dolar arasında değişmektedir.

Akademisyen Maaşları Zam Oranı Ne Kadar?

Akademisyen maaşlarının zam oranı, 657 sayılı devlet memuru kanununa tabi olan kişilerle aynı şekildedir. Akademisyenlerin maaş zamlarına 6 ayda bir zam yapılmaktadır. 2021 yılında Toplu Sözleşme kapsamında alınan kararlarla beraber maaşlarda güncellemeler gerçekleştirilmiştir. 2022 yılı için ise maaşlara %5 + %7 oranında zam yapılmıştır.

Üniversitelerin akademik kadrolarında eğitim veren personel maaşları da toplu memur sözleşmesi kapsamında alınan kararlarla değişmiştir. Akademisyen maaşlarının değişmesinde en büyük etken enflasyon farkı gibi etkenlerdir.

Yorum yapın