20 Bin Öğretmen Atama

Bu İçeriğe Oy Ver post

20 bin öğretmen atama 2023 belli oldu. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yaptığı açıklama sırasında takvimin yayınlandığı andan itibaren ön başvuruların 18 – 26 Temmuz tarihleri arasında atamaların 1 Eylül’de yapılacak olduğu belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı kabine toplantısının ardından peş peşe müjdeli açıklamalar gelmeye başladı. Asgari ücret, emekli memur zamlarının yanı sıra öğretmenleri sevindiren bir haber daha verdi.

20 bin öğretmen ataması olacağının açıklamaları gelirken öğretmen olma hayalleri kuran binlerce adayı yakından ilgilendiriyor. 20 bin öğretmen ataması ne zaman yapılacak, hangi branşlar için atamalar olacak gibi merak edilen tüm sorular yanıtlarını buldu.

20 Bin Öğretmen Ataması Ne Zaman?

20 bin öğretmen ataması ne zaman diye merak edilirken tarih net olarak açıklandı. Cumhurbaşkanı tarafından yapılan kabine toplantısı ardından basın toplantısı sırasında 20 bin öğretmen ataması için tarihlerin önümüzdeki günler içerisinde MEB tarafından açıklanacağı belli söylendi.

Sayın Cumhurbaşkanı yaptığı açıklama sırasına 20 bin öğretmen ataması için gerekli duyuruların  önümüzdeki günlerde belli olacağını aktardı. Bakan Özer yaptığı bir açıklama sırasında; ”Daha önceki açıklamalarımda 2023 yılında öğretmen atamalarının yapılacağını duyurmuştum. Maliye Bakanlığı’mızla görüşmelerimiz bitti. 2022-2023 eğitim öğretim yılında yani Eylül’ün ilk haftasında atamalar yapılacak şekilde süreci paylaşacağız. Atamaların yüzde 50’sini İstanbul’a yapacağız çünkü İstanbul’u gerçekten merkeze aldık, hem fiziki imkanlarını arttırma hem de üretme ihtiyacıyla ilgili güçlü destek vermeye çalışıyoruz. 

Atamalarda okul öncesi eğitime ağırlık vereceğiz. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz okul öncesi eğitime çok büyük ağırlık verdik. İlkokulda, ortaokulda, lisede eğitimin tüm diğer kademelerinde, okullaşma oranlarında çok ciddi artışlara rağmen okul öncesi eğitimde gerçekten ciddi bir sıkıntısı vardı. İşte bu sıkıntıyı aşmak için 3 bin yeni anaokulu 40 bin yeni anasınıfı yapmak için yola çıktık şu ana kadar 750 tane anaokulunu ve 9 bin kadar ana sınıfını hizmete aldık. İstanbul’a bin yeni anaokulu yapacağız ve bu yılın sonuna kadar bitireceğiz. Dolayısıyla ağırlığı okul öncesi öğretmenliğine vereceğiz.”  dile getirdi.

Uzman Öğretmen Nasıl Olunur? Başöğretmen Nedir?

Son Yapılan Öğretmen Atamalar

Geçtiğimiz aylarda yapılan 15 bin öğretmen atamasının branşları belli oldu. Bunlar;

 1. Rehberlik öğretmenliği 804 kişi
 2. Sınıf öğretmenliği 2175 kişi
 3. Sosyal Bilgiler öğretmenliği 130 kişi
 4. Tarih öğretmenliği 262 kişi
 5. Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği 501 kişi
 6. Türkçe Öğretmenliği 698 kişi
 7. Müzik öğretmenliği 350 kişi
 8. İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri öğretmenliği 238 kişi
 9. İngilizce öğretmenliği 857 kişi
 10. Kimya öğretmenliği 261 kişi
 11. Görsel sanatlar öğretmenliği 180 kişi
 12. Felsefe öğretmenliği 149 kişi
 13. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği 1030 kişi
 14. Biyoloji öğretmenliği 105 kişi
 15. Beden Eğitimi öğretmenliği 351 kişi
 16. Arapça öğretmenliği 314 kişi
 17. Okul öncesi öğretmenliği 1302 kişi
 18. Matematik öğretmenliği 733 kişi
 19. Almanca öğretmenliği 171 kişi
 20. Coğrafya öğretmenliği 185 kişi
 21. Fen Bilimleri öğretmenliği 702 kişi
 22. Fizik öğretmenliği 253 kişi
 23. İlköğretim Matematik öğretmenliği 1001 kişi
 24. Özel Eğitim öğretmenliği 1755 kişi olmuştu.

2023 yılı öğretmen atamaları sonucunda hangi branşlardan ne kadar alımlar olacak büyük bir merak ile bekleniyor.  En son alımlar ocak ayı içerisinde meydana gelmişti.

Fakat öğretmen kontenjan açıklarının bir hayli fazla bir şekilde gözlenmesinin ardından ilerleyen günlerde netlik kazanacak. Yeni alımlar için yakın zamanda hangi branşlar ile ne kadarlık bir alım olacağı netlik kazanacak.

Öğretmen Ataması 2022
Öğretmen Ataması 2023

Öğretmen Atamaları 2023

Öğretmen atamaları 2023 yılının ilk aylarından itibaren hız kesmeden devam ediyor. Her ne kadar ocak ayından bu yana kadar 15 bin atama meydana gelmiş olsa bile yine de istenilen başarılar elde edilemiyor. Bu yüzden de yeni atamalar öğretmen olma hayalinde olan tüm gençlerin merakla bekledikleri açıklamalar arasında yer alıyor.

Öğretmen Atamaları 2023

Geçtiğimiz günlerde bakan Özer yaptığı açıklama ile müjdeli haberleri verirken Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan da yapılan kabine toplantısı ardından basın açıklaması düzenledi. Bu açıklama sırasında tüm öğretmen adayları için merak ile uzun zamandır bekledikleri haberleri vermeye başladı. Bu haberlerin başında 20 bin öğretmen atamasının bu yıl içerisinde yapılacak olduğunun müjdesini verirken bir yandan da ilerleyen günler içerisinde hangi branşlar ile ne kadar alımlar olacağının belli olacağını duyurdu.

Öğretmen olma hayali ile atama bekleyen tüm öğretmenler 20 bin alım yapılacak olduğunun müjdesini duyunca bir an önce hangi alanlardan ne kadar alım yapılacak olduğunu merakla beklemeye başladılar. İlerleyen günlerde Milli Eğitim Bakanı Özer tarafından yapılacak açıklama ardından öğretmen adayları KPSS sınavından aldıkları puanlar ile başvurularını yapabilecekler ve böylece atama yerleştirmelerinde yer alabilecekler. Ne zaman atamalar olacağı net olarak belli olmasa bile tüm öğretmen adayları yakın zamanda gelecek atama ile müjdeli haberleri beklemeye başladı.

Yorum yapın